Biz Kimiz?

Bursa Gastronomi Turizmi Derneği

Bursa Gastronomisini Dünyaya
Tanıtmaya Geldik

BGTD, Bursa Gastronomi Turizm Derneğidir. Amacı Bursa’mızda konusunda uzman, belli bir birikimi olan ve birinci özelliği Bursa’mızın yöresel lezzetlerini tanıtmada profesyonel kurum ve kuruluşları bir araya getirmektir. Derneğin ana amacı bölge turizmini dolayısıyla ülke ve dünya gastronomi turizmini geliştirmek, üyeleri arasında dostluk ve arkadaşlığı geliştirmek, iş birlikteliklerini arttırmaktır.

Bünyesinde, uluslararası seyahat ve gastronomi turizm endüstrisindeki tüm sektörleri toplaması bakımından da dünyada tektir. Turizmin üst düzey yöneticileri olan üyeleri, yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda buluşurlar ve turizmin gündeminde bulunan belli başlı konuları tartışırlar.

BGTD, gastronomi turizm profesyonelliğini geliştirmek ve bu alanda üyelerine yarar sağlamak amacındadır. Turizm endüstrisinde profesyonelliği kuvvetlendirmek amacı ile düzenlenen seminer, konferans ve benzeri organizasyonların yapılmasını teşvik eder.

Bursa Gastronomi Turizmi

Bursa Gastronomi Turizmi, yerli ve yabancı turistlerin gastronomik ürünleri tatması, yeni deneyimler elde etmesi ve bu deneyimleri yaşarken konaklama, transfer gibi turizm faaliyetlerini kullanmaları ile ortaya çıkan popüler bir turizm çeşididir. Ülkemizin “Anadolu Mutfağı” ve “Osmanlı Mutfağı”nı deneyimlemek için seyahat eden yerli ve yabancı turistlere tanıtılmasında; Bursa Gastronomi Turizmi Derneği’ne büyük görevler düşmektedir.

Dünyada her yıl gezen 1 milyar turistin yüzde 88.2’si tatil tercihlerini yaparken ‘Yemek Çok Önemli’ diyor.
Bursa Gastronomi Turizmi Derneği, Dünya Turizm Pastasının en önemli mecrasına Türkiye’nin tüm Gastronomi paydaşlarını hazırlıyor.

Gastronomi ve Turizm sektörünün saha deneyimli profesyonelleri, yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren seyahat acenteleri, marka & mekân sahipleri, tedarikçiler, bloggerlar ve köşe yazarları tüm Türkiye’de organize oldu ve Gastronomi Turizmi Derneği’ni oluşturdu.